centinel جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان

centinel: جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان رییس ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری شعب اخذ رای انتخابات 96

گت بلاگز وب‌گردی امت در تشییع امام قیام کرد , ایران سوگوارِ روح خدا

بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) بهانه‌ای است جهت بازخوانی اتفاقات رخ‌داده در چند روز رحلت، تشییع و گزینش جانشین بنیان‌گذار کبیر انقلاب؛ روزهایی ک

امت در تشییع امام قیام کرد , ایران سوگوارِ روح خدا

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، صبح ۱۴ خرداد بود، همه مردم مضطرب و دلواپس پیر جماران، پیگیر اخبار امام امت از طریق رادیو، تلویزیون و روزنامه ها بودند و مانند هر لحظه اخبار رادیو را گوش می دادند، که محمدرضا حیاتی، گوینده رادیو و تلویزیون، ساعت ۷ صبح، با بغضی در گلو اعلام کرد: «بسم الله الرحمن الرحیم. انا لله و انا الیه راجعون. روح بلند رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) به ملکوت اعلا پیوست.»

عبارات مهم : ایران
این گوینده رادیو و تلویزیون در گفتگویی در ۱۲ خرداد ۹۱ گفته بود: آن اتفاق تأسف آور روز ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ هرگز جهت من فراموش شدنی نیست، رحلت امام اتفاق بزرگی بود و من هم گوینده باسابقه و کهنه کاری نبودم، فردی بودم که به عنوان یک گوینده، زیاد به من بها نمی دادند، حدود ۶ سال سابقه کار در رادیو و تلویزیون داشتم، اگرچه اکثر خبرهای دوران جنگ و دفاع مقدس را من اعلام می کردم، ولی گویندگان پیشکسوت دیگری هم جهت اعلام خبرهای مهم بودند ولی این خواست خدا بود که اعلام خبر ارتحال امام نصیب من بشود و گوینده آن خبر من باشم.

حیاتی نمی دانست بغضی که در گلوی وی بود چگونه در عرض چند ثانیه به سراسر کشور عزیزمان ایران انتقال یافته شد، بغض از دست دادن پدری مهربان، امامی استوار، قدرتمند با معنوی پرفتوح و عظیم سراسر کشور را فراگرفت، پدر و مادرها گریه و زاری سر دادند، فرزند ها غم و اندوه را با تمام وجود لمس کردند، گویی کشور عزیزمان ایران یتیم شده است بود، روزنامه ها و رسانه ها نیز از این قاعده مستثنا نبودند و علاوه بر غم و اندوه، در بهت فرورفته بودند.

ایران غرق در اندوه و ماتم

دراین بین، روزنامه های ۱۴ خرداد تیترهای متفاوت و سراسر غم و اندوهی داشتند، « کیهان» با تیتر «جهان اسلام در سوگ امام خمینی» تلاش در بیان عمق غم و اندوه ملت مسلمان دنیا در فراق یار داشت، آری، همه آزادیخواهان دنیا و مبارزان با استکبار جهانی و مظلومان و محرومان و مستضعفین ماتم زده شدند.

« اطلاعات» نیز تیتر «امام خمینی به ملکوت اعلی پیوست» را با خط درشت و یک تصویر از امام راحل در صفحه اول قرار داد.

روزنامه «جمهوری اسلامی» نیز از تصویر غم و اندوه بازنماند و با تیتر «روح بلند امام به ملکوت اعلی پیوست» به تشریح این خبر حزن انگیز پرداخت، این تصویر العمل ها محدود به داخل کشور نمی شد، ژاپن تایمز نیز در مقاله ای با عنوان « رحلت یک ابرمرد» امام خمینی را شخصی خواند که دنیای اسلام را به لرزه درآورد و هر دو ابرقدرت را به مبارزه طلبید.

تلویزیون چکسلواکی سابق نیز در روز چهاردهم خردادماه ۶۸، خبر ضایعه جبران ناپذیر ارتحال حضرت امام خمینی را به عنوان «فاجعه ای عظیم» اعلام کرد.

خبرگزاری آلمان نیز اعلام کرد: «امروز اکثر شیعیان دنیا جهت درگذشت مردی که او را مسیح قرن بیستم می دانند عزاداری می کنند.» ، رادیو مسکو نیز گفت: «انسانی چشم از دنیا فروبست که مردم کشور عزیزمان ایران را جهت پیکار علیه حکومت سلطنتی برانگیخت و به سلطنت دو هزار و پانصدساله کشور عزیزمان ایران خاتمه داد.»

در کشور و کف خیابان ها، ولی عاشورایی برپاشده بود، مردم بر سر و سینه می زدند، عده ای با شنیدن خبر رحلت امام، از شهرستان ها راهی پایتخت کشور عزیزمان ایران شدند، کشور عزیزمان ایران سراسر مبهوت و ماتم زده رحلت مردی بود که مسلمین و آزادیخواهان دنیا را رهبری می کرد.

ساعت ها برابر تلویزیون اشک می ریختم

یکی از اساتید بازنشسته دانشگاه در مورد حال و هوای خود و مردم بعد از رحلت امام خمینی(ره) گفت: مردم جهت شرکت در مراسم وداع با پیر جماران به سوی مصلای پایتخت کشور عزیزمان ایران حرکت کردند، چشم ها اشک بار و غم و غصه بر همه مستولی شده است بود.

وی ادامه داد: من ساعت ها برابر تلویزیون نشسته بودم و اشک می ریختم، منتظر بودم تا کسی در تلویزیون و یا رادیو اعلام کند که خبر رحلت امام دروغ هست، کسی تکذیب کند و یا بگویند امام جانی دوباره یافته هست، ولی این اتفاق هرگز نیفتد.

فاطمه تاجیک اضافه کرد: قبل از اعلام خبر رحلت امام(ره) رادیو دائماً قرآن پخش می کرد و همین امر موجب نگرانی من شده است بود، آیا این قدر قرآن، چه شده است هست، رحلت امام بدترین خبری بود که در شرایط آن روز به این ملت می توانست داده شود.

سراسر کشور تا آخر هفته تعطیل شد و علاوه بر آن ۴۰ روز عزای عمومی در کشور اعلام شد، گویی گرد غم و اندوه بر کشور پاشیده بودند.

بالگرد حامل پیکر امام نتوانست فرود آید

مردم در پی وقت تشییع و تدفین امام(ره) بودند، بالاخره وقت تشییع اعلام شد، همه به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمده بودند، قرار بود وداع ملت صبور کشور عزیزمان ایران با امام بزرگوار صورت بگیرد و سپس مراسم تدفین برگزار شود، همه مردم جهت وداع به مصلا آمده بودند.

سام توکلی جعفری که وقت ارتحال امام(ره) ۸ سال زیاد نداشت و به همراه پدر و مادر خود جهت وداع با بنیان گذار جمهوری اسلامی به مصلا رفته بود،شور و هیجان موجود در مراسم وداع را با نظر فرزند گانه خود توصیف کرد و افزود: مادرم مرتباً گریه می کرد، پدرم او را تسلی می داد، مصلا پر از جمعیت بود، مردم قصد بازگشت نداشتند، همه منتظر امام خود بودند، بالگرد حامل پیکر مطهر امام به قصد انتقال امام در جایگاه طراحی شده است قصد فرود داشت.

وی اضافه کرد: عزاداران با نزدیک شدن بالگرد جلو رفتند، بسیاری از مردم پایه های بالگرد را گرفتند، بالگرد با مشاهده این جمعیت عظیم و رعایت پرسشها ایمنی از فرود پشیمان شد و قصد اوج گرفتن داشت ولی جمعیت زیادی که بالگرد را گرفته بودند این امکان را از آن سلب می کردند، بالاخره عزاداران به عقب هدایت شده است و مکان فرود بالگرد مهیا شد و بالگرد حامل پیکر امام(ره) به زمین نشست و پیکر مطهر امام را به جایگاه وداع مردمی حمل کردند.

محمد مهمان دوست، از شاهدان عینی مراسم وداع با پیکر امام خمینی(ره) گفت: به عقیده من، علی رغم این که رادیو، تلویزیون و چند روزنامه تنها منابع اطلاع رسانی رسمی در کشور بودند ولی اطلاع رسانی بسیار خوبی انجام شد، در ایام تعطیلات رسمی کشور جهت ارتحال امام، روزنامه های رسمی چاپ می شدند تا پاسخگوی سؤالات موجود در بین افکار عمومی و نیز روایت دقیق حضور پرشور و حماسی مردم در وداع با رهبر امت باشند.

اما بعد از رحلت امام همچنان سرخط رسانه ها در اختیار اخبار روح خدا بود. روزنامه « ابرار» در شماره چهارشنبه ۱۹ خرداد از شعر عارفانه ای خبر داد و از آن به عنوان هدیه عارفانه به عاشقان امام خمینی نام برد که به میلیون ها عزادار هدیه شده است است و این شعر، همان شعر معروف عرفانی « من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم، چشم بیمـار تـو را دیـدم و بیمار شدم» بود.

این شعر را سیداحمد خمینی یادگار امام (ره) در اختیار رسانه ها قرار داده بود.

«جمهوری اسلامی» در توصیف حضور پرشور مردم در وداع با خمینی کبیر در ۱۶ خردادماه تیتر «امت با راه امام تجدید بیعت و با پیکر پاکش وداع کرد» و تیتر « امت در تشییع امام قیام کرد» در ۱۷ خرداد را همراه با تصویری از حضور مردم عزادار در وداع با رهبر خود گزینش کرد.

این روزنامه جمعیت حاضر در باشکوه ترین مراسم تشییع دنیا را ۱۰ میلیون نفر تخمین زد، از سویی با بیان جمله « راه ما، راه امام خمینی است و در این راه با همه قدرت و قاطعیت حرکت خواهیم کرد» از مقام معظم رهبری، تلاش در مدیریت نگرانی، مردم در مورد آینده انقلاب اسلامی داشت.

دنیا با دیدن این مراسم وداع حیرت کرده و به عمق علاقه و علاقه مردمی به امام عظیم الشان پی بردند

دنیا با مشاهده مراسم وداع با امام حیرت زده شد

آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی، باسابقه ترین امام جمعه کشور در مورد حضور جمع کثیری از مردم کشور عزیزمان ایران در مراسم وداع با امام خمینی(ره) گفت: حضور مردم، جایگاه امام عزیز در دل ملت کشور عزیزمان ایران را به دوست و دشمن نشان داد، همه دنیا با دیدن این مراسم وداع حیرت کرده و به عمق علاقه و علاقه مردمی به امام عظیم الشان پی بردند.

اروپایی ها و دیگر کشورهای دنیا نیز نسبت به حضور مردم در وداع با امام عظیم الشان تصویر العمل نشان دادند، خبرگزاری فرانسه با بیان این که «تهران از وقت نخستین روزهای انقلاب تاکنون چنین جمعیت عظیمی را به خود ندیده است» نسبت به پوشش خبری حضور پرشور مردمی در مراسم وداع با امام امت اقدام کرد، کانال دوم « آی. تی. ان» مراسم وداع با امام را بزرگ ترین تشییع جنازه ای نامید که تاکنون دیده شده است هست.

تلویزیون فرانسه زبان بلژیک در روز شانزدهم خردادماه ضمن پخش خبر مراسم تدفین امام خمینی اضافه کرد «ازدحام جمعیت در پایتخت کشور عزیزمان ایران بی سابقه بود و تلاش مردم جهت دسترسی به تابوت به حدی بود که موجب تأخیر در تدفین گردید.»

طبق گفته روزنامه « اکونومیست» عظمت مراسم سوگواری توده های ایرانی در غم فقدان رهبرشان نشان داد که جمهوری اسلامی رژیمی پایدار هست.

ملت در ادامه مسیر امام راحل ثابت قدم و مصمم هستند

پاپ، در مورد حضور میلیونی مردم کشور عزیزمان ایران اسلامی سر تعظیم فرود آورده و اعلام کرد: باید راجع به آنچه آیت الله خمینی در کشورش و در بخش وسیعی از دنیا انجام داده با احترام عظیم و تفکری عمیق اظهارنظر کرد.

روز ۱۵ خرداد ۶۸ در سریلانکا و نیز نزد شیعیان پاکستان به احترام بنیان گذار جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران عزای عمومی اعلام شد، در تایلند، فیلیپین، برونئی، مالزی، اندونزی، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی مراسم عزاداری جهت رهبر فقید انقلاب اسلامی برگزار شد.

در اروپا نیز کشورهای آلمان غربی سابق، دانمارک، بلژیک، هلند، انگلستان، فرانسه و بسیاری دیگر از کشورهای دنیا مراسم عزاداری امام(ره) را برگزار کردند.

پس از برگزاری مراسم وداع باشکوه با امام، همه دنیا به خوبی فهمیدند این ملت در ادامه مسیر امام راحل ثابت قدم و مصمم است و گزینش سریع و بدون حاشیه رهبر معظم انقلاب موجب شد تا همه جهانیان به پایه گذاری بی عیب و نقص انقلاب اسلامی اذعان کردند.

اقدام سریع مجلس خبرگان در گزینش رهبری قابل تقدیر است

«کتاب یادها – ۱۳، ص ۴۲۴» به نقل از آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) ، می نویسد: «قرار شد خبر فوت را قدری دیرتر اعلام کنیم تا خبرگان به پایتخت کشور عزیزمان ایران بیایند و رهبر گزینش شود و دوباره به شهرستان برگردند، صبح فردا جلسه خبرگان شروع شد. وصیت نامه را آوردیم. آقا نوشته بود به ترتیب احمد آقا، مدیر جمهور، مدیر مجلس، مدیر دیوان عالی کشور یا یکی از اعضای شورای نگهبان وصیت نامه را جهت مردم بخواند. احمدآقا آمادگی نداشت، آیت الله خامنه ای آن را خواند، حدود دو ساعت و نیم طول کشید، ظهر شد، نماز خواندیم. عصر دوباره جلسه گذاشتیم. بعضی طرفدار رهبری شورایی و بعضی طرفدار رهبری فردی بودند، اسامی مختلفی هم مطرح شد، آیت الله خامنه ای گزینه مهم بود، یک نفر دستش را برد اوج جهت مخالفت، کلی هم حرف زد و علت آورد، اعضاء نپذیرفتند و همان آقای مخالف گزینش شد جهت رهبری انقلاب.»

رئیس ستاد ۱۴ و ۱۵ خرداد استان تهران، در این خصوص اظهار داشت: پایه های انقلاب اسلامی بر اساس حضور مردم گذاشته شده است و قدرت گرفته هست، عملکرد سریع و باذکاوت مجلس خبرگان رهبری در گزینش حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان جانشین خلف امام خمینی(ره) قابل تقدیر است و به بعضی افراد که فکر می کردند این انقلاب به شخص امام وابسته بوده و با رحلت ایشان از هم می پاشد، نشان داد که انقلاب اسلامی، یکی از مترقی ترین نظام های حکومتی دنیا هست.

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی اضافه کرد: حضور پرشور مردم در نخستین نماز جمعه پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از رحلت امام(ره) به امامت مقام معظم رهبری، بیعتی با عظمت با جانشین خلف ایشان بود.

امام جمعه موقت ورامین همچنین به نقش امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: حرکت امام تمام نظریه های غربی را به هم ریخت و ایشان بنیان گذار نظام اسلامی مبتنی بر نظریه ولایت فقیه شد و تمام سیاستمداران را در اعجاب فرو برد.

رئیس ستاد ۱۴ و ۱۵ خرداد استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: امام به ما حق حیات داد، باید یاد آن مرد را جهت هر لحظه زنده نگه داریم و فرهنگ اسلام را به نسل حاضر انتقال یافته سازیم.

وی گفت: وصیت نامه امام هم بسیار مهم هست، باید وصیت نامه امام را مرور کنیم و چه خوب است در این ایام در مساجد و محافل فرازهایی از وصیت نامه امام قرائت شود، خودمان و جوانان عزیزمان از این راه نورانی فاصله نگیرند.

محمودی سپس به مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) در حرم ایشان اشاره کرد و گفت: با حضور در مراسم و برنامه های ۱۴ خرداد به خصوص مراسم حرم مطهر امام که عصر روز یکشنبه با صحبت مقام معظم رهبری برگزار می شود، با امام راحل تجدیدعهد خواهیم کرد.

امروز که نزدیک به ۳ دهه از ارتحال امام خمینی(ره) و ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و نهالی که امام عزیز غرس کرد با باغبانی شایسته مقام معظم رهبری، هرروز قدرتمندتر از روز قبل به مسیر خود ادامه می دهد، بهتر از هرروز دیگر می توانیم پاسخ عارفانه امام خامنه ای «تو که خود خال لبی از چه گرفتار شدی؛ تو طبیب همه ای از چه تو بیمار شدی» به غزل امام راحل را درک کنیم.

اکنون همه آماده هستیم تا جهت بیست و هشتمین سال متوالی با جانشین خلف امام راحل تجدید بیعت کرده و استوارتر از همیشه، راه امام عزیز خود را ادامه دهیم.

منبع:مهر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | اسلامی | انقلاب | ایرانی | تلویزیون | تلویزیون | امام خمینی | مراسم تدفین | مراسم تشییع | برگزاری مراسم | مراسم عزاداری

امت در تشییع امام قیام کرد , ایران سوگوارِ روح خدا

امت در تشییع امام قیام کرد , ایران سوگوارِ روح خدا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog