centinel جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان

centinel: جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان رییس ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری شعب اخذ رای انتخابات 96

گت بلاگز اصفهان واکسیناسیون 200 هزار رأس دام علیه انواع بیماری در گلپایگان

مدیرشبکه دامپزشگی گلپایگان گفت: سال گذشته بالغ بر 200 هزار رأس دام سبک و سنگین در گلپایگان علیه انواع بیماری واکسینه شدند.

واکسیناسیون 200 هزار رأس دام علیه انواع بیماری در گلپایگان

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،مسعود غفاری امروز در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: یکی از رسالت های شرکت دامپزشکی پیشگیری و کنترل بیماری یکسان انسان و دام و همچنین پیشگیری از امراض در دام های سبک و سنگین، طیور، آبزیان، زنبور عسل و ….است.

وی افزود: در طول سال در یک دوره زمانی محدود با استفاده از امکانات و تجهیزات مورد نیاز جهت مقابله با امراض 3 الی 4 بار واکسن به دام و طیور تزریق می شود تا از اپیدمی مسری در جامعه جلوگیری شود.

مدیر شبکه دامپزشکی گلپایگان با اشاره به اینکه سال گذشته 54 هزار رأس دام سنگین و 138 هزار در دام سبک علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند، بیان داشت: در سال های اخیر بیماری نوظهور لمپی اسکن ( آبله گاوی) از سمت غرب وارد کشور شد و به طبع شهرستان گلپایگان را نیز در برگرفت.

وی با بیان اینکه لمپی اسکن نوعی بیماری مسری که از طریق حشرات و در فصل گرم سال انتقال یافته می شود، افزود: سال گذشته 20 هزار و 500 رأس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکن واکسینه شدند و خوشبختانه هیچ گونه علائمی از این بیماری در شهرستان مشاهده نشد.

واکسیناسیون 200 هزار رأس دام علیه انواع بیماری در گلپایگان

غفاری با اشاره به اینکه بیماری تب مالت از مرسوم ترین بیماری هایی است که در شهرستان و در سطح دامداری ها وجود داشته هست، افزود: یکی از راه های پیشگیری از سرایت این بیماری به انسان، کنترل بیماری در دام ها است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در دام های سبک و سنگین دو نوع واکسن فول دوز نیرومند و ضعیف تزریق شد، افزود: واکسن فول دوز نیرومند در جمعیت دام های سنگین با سن بالاتر و واکسن فول دور ضعیف در دام‎ های سنگین با سن کمتر تزریق شده است هست، در کل 7 هزار و 400 رأس دام واکسینه شدند.

مدیر شبکه دامپزشکی گلپایگان با بیان اینکه جهت پیشگیری از تب مالت گوسفندی سال گذشته بیش از 20 هزار رأس گوسفند و بز با واکسن فول دوز رون واکسینه شدند، افزود: سال گذشته بالغ بر 70 هزار رأس دام سبک و 2 هزار و 200 رأس دام سنگین علیه بیماری شاربن واکسینه شدند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته بالغ بر 95 هزار رأس دام سبک علیه بیماری آبله واکسینه شدند، بیان کرد: بیماری شاربن نوعی بیماری است که در صورت عدم پیشگیری در جمعیت دام خسارت وارد می کند که در این راستا سال گذشته 13 هزار رأس دام علیه بیماری شاربن واکسینه شدند.

مدیرشبکه دامپزشگی گلپایگان گفت: سال گذشته بالغ بر 200 هزار رأس دام سبک و سنگین در گلپایگان علیه انواع بیماری واکسینه شدند.

غفاری با بیان اینکه سال گذشته 9 هزار رأس دام سنگین علیه بیماری زردی گاوی واکسینه شدند، افزود: سال گذشته بالغ بر 200 هزار رأس دام سبک و سنگین علیه انواع امراض واکسینه شدند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته بر اساس دستورات شرکت دامپزشکی در جهت کنترل امراض در دامداری های صنعتی و سنتی از 3 هزار و 498 رأس دام آزمایشات خون گیری انجام شده است است که از این تعداد 41 رأس به بیماری مبتلا بودند، افزود: همچنین سال گذشته جهت کنترل بیماری سل از 3 هزار و 226 گاو آزمایشات خون گیری انجام شده است است که از این تعداد یک رأس دام به بیماری مبتلا بود.

مدیر شبکه دامپزشکی گلپایگان گفت: دام های بیمار به کشتارگاه دام انتقال داده می شوند، و در صورت تشخیص مسؤول فنی کشتارگاه، گوشت دام ها به کارخانه فرآوری غذایی صادر می شود، خسارت دام بیمار نیز به دامدار پرداخت می شود.

وی بیان کرد: سال گذشته 5 هزار و 71 مورد بازرسی از اماکن عرضه گوشت و فرآورده های خام دامی به وسیله 12 نفر از بازرسان اداره دامپزشکی گلپایگان انجام شده است هست، افزود: که از این تعداد 738 مورد تخلف غیربهداشتی مشاهده شده است است که جهت 94 مورد حکم قضایی صادر شده است است.

غفاری گفت: سال گذشته 2 تن و 900 کیلوگرم گوشت قرمز و گوشت سفید از عرضه فرآورده های گوشتی جمع آوری و معدوم شده است است.

مدیر شبکه دامپزشکی گلپایگان با اشاره شیوع بیماری تب کریمه کنگو، افزود: شبکه دامپزشکی با همکاری شبکه بهداشت و درمان در جهت جلوگیری از بیماری تب کریمه کنگو کلاس های آموزشی را جهت قصابان، دامداران و چوپانان و نیروهای خدماتی دامپزشکی و مراکز حمل و نقل گوشت دام برگزار کرده است.

واکسیناسیون 200 هزار رأس دام علیه انواع بیماری در گلپایگان

وی با اشاره به اینکه با همکاری دهیاری و شوراهای اسلامی سم ضد تب کریمه کنگو بین دامداران توزیع شده است هست، گفت: با توجه به اشتغال بعضی مردم به پرورش دام و یا کشتار دام باید توصیه های مورد نیاز را رعایت کنند.

غفاری با اشاره به راه اندازی کشتارگاه دام گلپایگان که سطح منطقه غرب استان را پوشش می دهد، افزود: کشتارگاه دام گلپایگان دارای تجهیزات مدرن به خاص داری اتاق پیش سرد است که بعد از ذبح دام، گوشت در اتاق پیش سرد در مدت معین جهت از بین رفتن میکروب نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه قصابان شهرستان حتماً گوشت مورد نیاز را فقط از کشتارگاه دام گلپایگان خریداری کنند و از ذبح دام در محل های دیگر خودداری کنند، افزود: شهروندان در هنگام خرید گوشت از مراکز عرضه از خرید گوشت بدون لیبل و ممهور به مهر دامپزشکی خودداری کنند.

مدیر شبکه دامپزشکی گلپایگان با اشاره به اینکه شماره گویای 1512 جهت پاسخ به هرگونه شکایات و گزارشات و تخلفات شهروندان هست، بیان کرد: دامداران از جدا کردن و له کردن کنه از روی بدن دام خودداری کنند، همچنین هفته ای یک بار بدن دام و محل نگهداری دام علیه تب کریمه کنگو در فصل گرم سال باید سم پاشی شود.

مدیرشبکه دامپزشگی گلپایگان گفت: سال گذشته بالغ بر 200 هزار رأس دام سبک و سنگین در گلپایگان علیه انواع بیماری واکسینه شدند.

انتهای پیام/م

واژه های کلیدی: بیماری | دامپزشکی | اصفهان | واکسیناسیون دام | در گلپایگان |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog