centinel جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان

centinel: جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان رییس ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری شعب اخذ رای انتخابات 96

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نمی‌گذاشتند جهت نماز پیکر پدرم بروم/ هنوز گزارش علت فوت پدرم را به ما ندادند ، یاسر هاشمی

یاسر هاشمی ضمن بیان خاطرات و تشریح ابعادی از زندگی آیت‌الله هاشمی رفسننجانی گفت: هاشمی‌زدایی که امروز مطرح می‌شود، مقابله با تفکر هاشمی است و بحث جدیدی هم نیست.

نمی‌گذاشتند جهت نماز پیکر پدرم بروم/ هنوز گزارش علت فوت پدرم را به ما ندادند ، یاسر هاشمی

یاسر هاشمی: نمی گذاشتند جهت نماز پیکر پدرم بروم/ هنوز گزارش علت فوت پدرم را به ما ندادند

عبارات مهم : سیاسی

یاسر هاشمی ضمن بیان خاطرات و تشریح ابعادی از زندگی آیت الله هاشمی رفسننجانی گفت: هاشمی زدایی که امروز مطرح می شود، مقابله با تفکر هاشمی است و بحث جدیدی هم نیست. از همان موقعی که تلویزیون اجازه نداد افکار آیت الله هاشمی بخش شود هاشمی زدایی کلید خورد.

به گزارش ایلنا؛ یاسر هاشمی کوچک ترین فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی است و اعتقاد آیت الله در میان مردم زنده است و کسانی که به پدر تهمت و افترا زدند. در توصیف دلتنگی اش جهت آیت الله می گوید «در این یک سال جای خالی پدر در منزل برایشان سخت و دردناک است اگرچه در این مدت آیت الله هاشمی را بین مردم زنده دیدیم.» آنچه می خوانید مشروح این گفت و گو است:

نمی‌گذاشتند جهت نماز پیکر پدرم بروم/ هنوز گزارش علت فوت پدرم را به ما ندادند ، یاسر هاشمی

یک سال از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی می گذرد. این مدت بر شما و خانواده چگونه گذشته است؟

بعد از فوت آیت الله هاشمی هر شب یکی از ما شب را پیش مادر هستیم. زمانی که در منزل هستیم جای خالی ایشان زیاد احساس می شود.

اما اگر بخواهیم از بعد جامعه و آن چیزی که ما بین مردم می بینیم بررسی کنیم، بحث جایگاه اندیشه و افکار حاج آقا است که در این مدت خلأ سنگینی را احساس نکردیم. اعتقاد دارم فوت آیت الله هاشمی یک نقطه اوج جهت ما و شخصیت ایشان بود. مشاهده کردید که چه تشییع جنازه باشکوهی با همدلی و وحدت مردم برگزار شد. در یک کلام بگویم در این مدت ما آیت الله هاشمی را بین مردم زنده دیدیم.

یاسر هاشمی ضمن بیان خاطرات و تشریح ابعادی از زندگی آیت‌الله هاشمی رفسننجانی گفت: هاشمی‌زدایی که امروز مطرح می‌شود، مقابله با تفکر هاشمی است و بحث جدیدی هم نیست.

در انتخابات امسال خلأ وجود آیت الله هاشمی رفسنجانی احساس شد. فکر می کنید اگر حضور داشتند چگونه واکنش‌ها می کردند؟

برای این انتخابات حاج آقا از قبل وظیفه را مشخص کرده بودند. ایشان آینده نگری کرده بودند که مردم از آقای روحانی حمایت می کنند تا دولت در چهار ساله دوم همه اهدافش را دنبال کند که این اتفاق هم افتاد.

آیت الله هاشمی با یک سری هجمه ها و بداخلاقی ها در طول حیات ارزش روبه رو بودند که از کنار آنها می گذشتند. این صبر از کجا ناشی می شد؟ چه زمانی فکر می کردند که باید پاسخ دهند؟

ایشان هر لحظه یک استراتژی راجع به این پرسشها دنبال می کرد. اگر کسی به خود ایشان تهمت و افترا می زد پاسخی نمی داد ولی هنگامی که پای نظام و انقلاب در میان بود سکوت نمی کرد.

نمی‌گذاشتند جهت نماز پیکر پدرم بروم/ هنوز گزارش علت فوت پدرم را به ما ندادند ، یاسر هاشمی

آقای هاشمی اعتقاد بود این پرسشها نباید مبنایی شود که ایشان از متن مباحث مهم به حاشیه رانده شود و این امر جزو یکی از اصول رفتاری آقای هاشمی بود. ایشان هیچ گاه اجازه نمی دادند حواشی بر متن غلبه پیدا کند. متأسفانه این روزها می بینیم مسؤولان به جای اینکه به پرسشها اساسی و بحث های مردم بپردازند و آنها را حل و فصل کنند، زیاد وقت خود را صرف حواشی و اختلافات داخلی می کنند که باعث می شود از آن اهدافی که در کشور دنبال می کنیم، دور شویم.

آیا موردی بوده است که از آیت الله بخواهید به آنها پاسخ دهد؟

یاسر هاشمی ضمن بیان خاطرات و تشریح ابعادی از زندگی آیت‌الله هاشمی رفسننجانی گفت: هاشمی‌زدایی که امروز مطرح می‌شود، مقابله با تفکر هاشمی است و بحث جدیدی هم نیست.

بله، من خودم بارها از حاج آقا خواستم که به بعضی از مباحث پاسخ دهند. ولی موافق پاسخگویی به شیوه تهمت، افشاگری و مقابله به مثل نبود.

پاسخ های ایشان عموماً راجع به پرسشها سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بود که خودشان موظف می دانستند در جایگاهی که دارند پاسخ دهند، ولی هیچ گاه شخصی و به صورت افشاگری پاسخ نمی دادند و نمی پسندیدند که با آبروی افراد بازی شود. ایشان مخالف بودند که با ذهن و افکار عمومی بازی شود و اگر جایی هم پاسخ می دادند در جهت پیشبرد اهداف نظام بود.

نمی‌گذاشتند جهت نماز پیکر پدرم بروم/ هنوز گزارش علت فوت پدرم را به ما ندادند ، یاسر هاشمی

رفتار حاج آقا در منزل چگونه بود؟

رابطه پدر و فرزند نزدیکی بین ما وجود داشت. حاج آقا فرزندان را اضطراری را به کار نمی کردند و هر لحظه تلاش می کردند با نصایح، راهنمایی های مورد نیاز را انجام دهند ولی هیچ گاه جهت تربیت ما از جبر استفاده نکردند. می خواهم اعترافی کنم. ایشان هر لحظه دوست داشتند که یکی از ما طلبه شویم ولی خب نشدیم. هر لحظه ما را آزاد گذاشتند تا مسیر را خودمان گزینش کنیم.

بیشتر چه بحث هایی در منزل مطرح می شد؟

خانواده ما یک خانواده سیاسی بود و به تبع بحث هایی هم که می شد سیاسی بود. ما جهت حاج آقا حکم رابط صادقی را داشتیم که اخبار جامعه و مردم را برایشان نقل می کردیم. شاید مدیران جهت ایشان اغراق می کردند ولی ما خیلی براق و روشن با او صحبت می کردیم.ممکن بود جایی از شخصی تعریف کنیم ولی ایشان با هوشمندی مچ ما را می گرفتند و هیچ وقت متوجه نشدیم که بالاخره نظرمان را تأیید یا رد می کند.

حاج آقا هر لحظه اطلاعاتشان خوب بود و نمی توانستیم دروغی به ایشان بگوییم و حتی پیش می آمد که جایی آماری را که می دادیم، تصحیح کند.

پس می توانیم بگوییم آیت الله هاشمی زمانی که به منزل می آمد، عناوین را پشت در می گذاشت؟

آقای هاشمی خیلی به دنبال عناوین نبودند. شواهد سیاسی زیادی وجود دارد که گواه این گفته من باشد. ایشان به معنای مرسوم به دنبال کسب قدرت نبودند. آقای هاشمی تنها مسؤولی بود که در تمام عمر سیاسی اش اعتبار ای به نام رأی مردم داشت.

مثلاً هنگامی که کسی مدیر قوه قضاییه می شود حکمش را از یک نهاد خاص می گیرد یا کسی که وزیر می شود از مجلس رأی اعتماد می گیرد ولی آقای هاشمی کسی بود که هر لحظه رأی خود را چه هنگام ریاست جمهوری و چه خبرگان از مردم می گرفت و به جرأت می توانم بگویم تنها کسی بود که خود را در معرض بیشترین قضاوت مردم قرار می داد.

ایشان می گفت سال 40 که مبارزه را شروع کردیم، فکر نمی کردیم که روزی به سمتی برسیم.

سال 84 هم همین نگاه را بعد از انتخابات داشتند؟

بله، صحنه سیاست ُبعدهایی دارد و دارای فراز و فرودهای هست. به قول انگلیسی ها بعد از هر شکستی، پیروزی هست. حاج آقا از آن دست مسؤولان نبودند که نخواهند با مردم باشند. هیچ گاه رابطه آیت الله هاشمی با مردم قطع نشد.

برخلاف رفتاری که ما در سیاسیون کشور عزیزمان ایران می بینیم، زن های بیت آیت الله هاشمی در عرصه های متفاوت حضور دارند. این نظر از کجا نشأت می گیرد؟

خوشبختانه حاج آقا جزو معدود روحانیونی بود که نگاهش به زن و خانواده، روشنفکرانه و به روز بود و آن نگاه متحجرانه که در بعضی افراد مشاهده می کنیم را نداشت. هنگامی که خاطرات ایشان را می خوانید می بینید که نوشتند عفت به دفتر آمد ولی زمانی که خاطرات بزرگان دیگر را می خوانید متوجه می شوید که حاضر نمی شوند اسمی از همسرشان بیاورند و می نویسند خانواده امروز به دیدارشان آمدند.

این اجازه ای که حاج آقا به خواهران می دادند تا وارد جامعه شوند در کمتر مسؤولی می بینیم. اغلب آنان اجازه نمی دهند که زن های خانواده در انظار ظاهر شوند، ولی آیت الله هاشمی برعکس آنان بود.

آیت الله هاشمی نیمی از جامعه که همان زنان باشند را به خوبی دید. ورزش بانوان که فائزه زن به طور جدی آن را دنبال کرد به همراهی حاج آقا امکان پذیر شد.

آیت الله هاشمی اعتقاد بودند در حوزه اشتغال و تحصیل باید زنان جامعه را دید که اگر دیده نشوند ممکن است فردا دچار پرسشها فراوانی شویم. ایشان در حوزه فرهنگی و اقتصادی باور کرده بودند اگر ما به زنان اجازه حضور بدهیم جامعه رو به تعالی و پیشرفت خواهد رفت. هر چه ما آنها را محدودتر کنیم قطعاً آسیب جدی خواهیم دید. حضور زنان در جامعه می تواند به آرزوی بزرگ خواهی کمک کند.

خبر فوت را چگونه شنیدید؟

آن شب حوالی ساعت شش رسیدم خانه. یکی از محافظین ایشان زنگ زد و گفت که حاج آقا حالشان بد است و به بیمارستان شهدای تجریش انتقال داده شد. پرسیدم اتفاقی افتاده؟ محافظ نتوانست خودش را کنترل کند. فهمیدم چه شده، سریعاً خود را به بیمارستان رساندم. هنگامی که رسیدم پزشکان در حال احیا بودند و می درخواست کردند که پدر بازگردد ولی خب…

گفته می شود خواهران و مادر شما در هنگام نماز بر پیکره حاج آقا اجازه حضور نداشتند؟

این طور نبود که در مراسم حضور نداشته باشند. همه با اسکورت آمده بودند و در مسیر گیر کرده بودند. ما هم که رسیدیم اجازه نمی دادند داخل شویم و یادم است از روی نرده پریدم. مأمور دم در اجازه نمی داد وارد شویم. گفتم مرد حسابی من خودم اصل ماجرا هستم. ممنوعیت جهت خواهران و مادر نبود. عدم حضور آنها یه علت شلوغی مسیر بود.

این روزها بحث رادیواکتیو موجود در خون آیت الله از سوی شما و دیگر فرزندان مطرح می شود. شورای عالی امنیت نیز در این باره جلسه ای تشکیل داده بود. راجع به آن توضیح دهید؟

شورای عالی امنیت ملی دیرهنگام عنوان تحقیق راجع به فوت حاج آقا را مورد بررسی قرار داد. آخرین گزارشی که به ما دادند این بود که وجود 10 یا 12درصد به طور دقیق یادم نیست رادیواکتیو در خون حاج آقا قطعی است ولی این علت فوت نیست. در خون حاج زن نیز سه برابر و در خون فاطمه یک برابر رادیواکتیو وجود دارد. ما از آنها خواستیم که گزارش را به ما بدهند ولی ندادند.

این روزها شاهد هاشمی زدایی در دانشگاه آزاد هستیم. نظرتان چیست؟

در واقع هاشمی زدایی که امروز مطرح می شود، مقابله با تفکر هاشمی است و بحث جدیدی هم نیست. از همان موقعی که تلویزیون اجازه نداد افکار آیت الله هاشمی بخش شود هاشمی زدایی کلید خورد. دستشان به دانشگاه آزاد نمی رسید که رسید ولی مردم به خوبی می دانند که هاشمی که بوده و چه کاری انجام داده هست. هر لحظه عده ای بودند که با تفکرات آیت الله هاشمی مخالفت می کردند. حالا نمی خواهم بگویم بی حیایی ولی این رفتارها را انجام می دهند. مردم خوب می دانند که چه کسی دانشگاه آزاد را بنا نهاد و چه تفکری پشت آن هست. تفکرات آیت الله هاشمی مشخص است.

واژه های کلیدی: سیاسی | خانواده | سیاسیون | خانواده | اخبار جامعه | هاشمی رفسنجانی | اکبر هاشمی رفسنجانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog