centinel جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان

centinel: جمعیت زاهدان زاهدان شهرستان زاهدان رییس ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری شعب اخذ رای انتخابات 96

گت بلاگز اخبار بین الملل ترامپ شیفته زیاد کردن بودجه نظامی است / نیویورک تایمز

نیویورک تایمز در سرمقاله روز چهارشنبه خود نوشت: ‘ترامپ’ شیفته تماشای یونیفورم پوشان و نمایش انواع و اقسام تسلیحات نظامی، تصمیم دارد بودجه نظامی آمریکا را زیاد ک

ترامپ شیفته زیاد کردن بودجه نظامی است / نیویورک تایمز

نیویورک تایمز: ترامپ شیفته زیاد کردن بودجه نظامی است

عبارات مهم : آمریکا

نیویورک تایمز در سرمقاله روز چهارشنبه خود نوشت: ‘ترامپ’ شیفته تماشای یونیفورم پوشان و نمایش انواع و اقسام تسلیحات نظامی، تصمیم دارد بودجه نظامی آمریکا را زیاد کردن دهد.

نیویورک تایمز نوشت : کنگره آمریکا در نظر دارد با قربانی کردن بودجه مربوط به حوزه های بهداشت و درمان و تامین اجتماعی و سایر برنامه های اجتماعی ؛ بودجه نظامی کشور را اوج ببرد.

ترامپ شیفته زیاد کردن بودجه نظامی است / نیویورک تایمز

کنگره جهت جبران کسری بودجه ناشی از کم کردن مالیات ها بودجه حوزه های اجتماعی را کاسته است و در این میانه؛ وزارت دفاع نه تنها هیچگاه مشمول کم کردن بودجه نمی شود بلکه بودجه آن بی رویه زیاد کردن می یابد.

بودجه نظامی آمریکا هم اکنون 643 میلیارد دلار است.

نیویورک تایمز در سرمقاله روز چهارشنبه خود نوشت: ‘ترامپ’ شیفته تماشای یونیفورم پوشان و نمایش انواع و اقسام تسلیحات نظامی، تصمیم دارد بودجه نظامی آمریکا را زیاد ک

البته منطقی هست؛ تهدیدهای جاری از ناحیه روسیه، چین، کره شمالی و افراط گرایان اسلامگرا جدی است ؛ ولی اینکه بیاییم و با استناد به این تهدیدها بودجه پنتاگون را بی رویه زیاد کردن بدهیم، این خلاف عقل سلیم است.

پنتاگون همین حالا هم حدود یک پنجم از دلارهای مالیات دهندگان را می بلعد. آمریکا نیازهای فوری فراوان دیگری هم دارد ولی آنقدر در حوزه نظامی پول خرج می کند که بودجه آن به تنهایی در این حوزه معادل است با مجموع بودجه نظامی هفت کشور همسایه آن.

‘ترامپ’ ماه مه بودجه دفاعی آمریکا جهت سال 2018 میلادی 677 میلیارد دلار پیشنهاد داد.

ترامپ شیفته زیاد کردن بودجه نظامی است / نیویورک تایمز

این رقم 54 میلیارد دلار از سقفی که کنگره در سال 2011 جهت بودجه دفاعی معین کرده بود زیاد بود. به دنبال بحران مالی سال 2008 مقرر شد که هزینه های جاری دولت کاسته شود و بودجه دفاعی کشور دارای یک سقف مشخص باشد.

ماه گذشته کنگره لایحه مجوز نظامی سال 2018 را تصویب کرد و به موجب آن بودجه نظامی به مرز 700 میلیارد دلار می رسد که 85 میلیارد دلار بالاتر از سقف قانونی تعیین شده است است . ترامپ روز سه شنبه این هفته این لایحه را به صورت یک قانون به تصویب رساند.

نیویورک تایمز در سرمقاله روز چهارشنبه خود نوشت: ‘ترامپ’ شیفته تماشای یونیفورم پوشان و نمایش انواع و اقسام تسلیحات نظامی، تصمیم دارد بودجه نظامی آمریکا را زیاد ک

این رقم افزوده شده است بر بودجه دفاعی؛ رقمی است افسانه ای.

برای تامین این بودجه؛ کنگره ناچار است سقف قانونی معین شده است جهت بودجه دفاعی را باطل کند و آن وقت این بودجه را تخصیص دهد. این مسئله کانون جدل ها در ‘کاپیتول هیل’ (ساختمان کنگره آمریکا) هست. جمهوریخواهان کنگره نظرشان این است که زیاد کردن بودجه نظامی دست کم همان رقم 54 میلیارد دلار که خواست اولیه ترامپ بود معین شود و هزینه های غیر نظامی دولت هم رقم 37 میلیارد دلار تعیین شود. ولی دمکراتها می گویند که هردو حوزه نظامی و غیر نظامی باید با سهمی یکسان مشمول زیاد کردن بودجه شوند.

ترامپ شیفته زیاد کردن بودجه نظامی است / نیویورک تایمز

موضوع این است که بعد از واقعه 11 سپتامبر ، پنتاگون یک چک سفید امضا دریافت کرده هست. به دنبال واقعه 11 سپتامبر 2001 پنتاگون با زیاد کردن بودجه مامور جنگیدن با ‘القاعده’ و ‘طالبان’ در افغانستان شد و متعاقب آن هم روی توجهش را معطوف به سرنگون ساختن ‘صدام حسین’ در عراق کرد.

اما امروز در سال 2017 میزان بودجه نظامی آمریکا آنقدر بالاست که معادل دوران ارتقاء و زیاد کردن تدریجی سطح نیروهای مسلح در دهه 1980 است.

بعد از خروج هزاران نیروی آمریکایی از عراق و افغانستان بودجه دفاعی کشور همچنان شاهد زیاد کردن شد و امروز هم این زیاد کردن بودجه با رقم بیشتری اتفاق می افتد.

فرماندهان ارشد نظامی سخت در حال لابی کردن هستند تا بودجه نظامی کماکان رقمش اوج برود. این فرماندهان می گویند که دستگاه نظامی آمریکا فاقد آمادگی مورد نیاز است و جنگیدن نیاز به آموزش و امکانات دارد.

بعد از آخر دوران جنگ سرد؛ بنیه نظامی آمریکا به حد قابل توجهی کم کردن یافت. وانگهی آمریکا در عرض 16 سالی که از اتفاق 11 سپتامبر می گذرد علی الدوام در جنگ بوده است و دیگر رمقی برایش باقی نمانده هست. منتها متخصصان امر می گویند که هیچ بحرانی هم آینده نگری نمی شود که نیاز به اوج بردن رقم بودجه دفاعی کشور داشته باشد.

مسئله این است که علت این زیاد کردن بودجه ، لابی گروههای فشار بر کنگره است که بر قانونگذاران فشار وارد می آورند که دولت سلاحهای غیر مهم و عجیب خریداری کند. یکی از این جنگ افزارها جت های جنگی F-35است. همچنین نوین سازی زرادخانه هسته ای آمریکا به مبلغ 1 هزار میلیارد دلار ظرف 30 سال آینده هم یکی از طرحهای پیشنهادی هست. ولی کشور آمریکا جهت ایمن ماندن هیچ نیازی به صرف اینهمه هزینه نظامی ندارد.

و ولی در این میان؛ ‘ الن لرد’ Ellen Lord مدیر درآمدهای پنتاگون مشغول گفت وگو با کنگره است تا جلوی تخصیص بودجه جهت خرید تسلیحات بسیار پیشرفته را بگیرد که نه مورد نیاز است و نه مقرون به صرفه. ضمنا پنتاگون هم قرار است جهت نخستین بار ممیزی در مورد خریدهایش را راه اندازی کند.

نیویورک تایمز نوشت، پنتاگون حق ندارد تمام بودجه را به خودش تخصیص داده شده است دهد. توان نظامی شرط اساسی جهت حفظ امنیت ملی هست. ولی این مجوز آن نمی شود که منابع کشور را همینطور بی رویه هدر دهیم و مالیات مردم را ببلعیم و حق سایر حوزه های کشور را نادیده بگیریم .

ایرنا

واژه های کلیدی: آمریکا | نیویورک | پنتاگون | نیویورک | آمریکایی | کنگره آمریکا | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog